Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?
2023-02-07Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej podyktowana jest względami ekonomicznymi. Maksymalizacja korzyści z ogniw solarnych staje się możliwa po właściwym zaprojektowaniu i montażu systemu. Dzisiaj przestawiamy kilka wskazówek dotyczących lokalizacji samych paneli. Jak je ustawić, aby zapewnić sobie najlepszą wydajność w całym cyklu życia? Gdzie montaż paneli przyniesie najlepsze rezultaty?
Jaką lokalizację wybrać pod montaż paneli fotowoltaicznych?
Prym wśród ekip montażowych wiodą rozwiązania dachowe. Nic dziwnego — montaż paneli fotowoltaicznych na dachu spadzistym zorientowanym na południe okazuje się wysoce efektywny pod względem energetycznym. Błędne byłoby natomiast twierdzenie, że taki sposób montażu pozostaje jedyną rekomendacją dla wszystkich typów nieruchomości. Zanim jednak przejdziemy do alternatywnych rozwiązań, skupimy się na kilku parametrach, jakie należy uwzględnić podczas wznoszenia fotowoltaicznej konstrukcji dachowej.
Dach spadzisty i płaski o odpowiedniej nośności w pełni nadaje się pod instalację fotowoltaiczną. Należy przy tym zachować właściwe kąty nachylenia powierzchni paneli, które powinny oscylować w granicach 20-45 stopni. Montaż ogniw na płaskim dachu generuje w związku z tym nieco więcej problemów natury technicznej. Konieczność budowy dodatkowego stelaża podtrzymującego panele zwiększa koszt inwestycji i rodzi pytania o wytrzymałość połaci dachowej na przeciążenia.
Panele nie mogą rzucać na siebie cienia przy różnych kątach padania promieni słonecznych. Już na etapie projektowym należy im zapewnić odpowiednią separację, która nie występuje przy dachach spadzistych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy specyfika powierzchni dachu nieruchomości firmowej lub prywatnej uniemożliwia montaż wymaganej ilości ogniw solarnych? Czytaj dalej, a dowiesz się o alternatywnych sposobach montażu, które w Twoim przypadku mogą okazać się zdecydowanie lepsze.
Kiedy montować panele fotowoltaiczne na gruncie?
Wielkie farmy fotowoltaiczne powstają na gruncie. Podobnie zresztą jak instalacje PV dla dużych firm, dysponujących rozległym, niezasłoniętym terenem zewnętrznym. Instalacja ogniw na gruncie zajmuje powierzchnię użytkową i wymaga budowy stelażu, jednak nie generuje uciążliwości technicznych związanych z szacowaniem nośności dachu. Co więcej, montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie daje wolną rękę przy późniejszym rozbudowaniu instalacji o dodatkowe ogniwa.
Ciekawą alternatywą dla mniejszych budynków okazuje się montaż paneli PV na wiacie garażowej. Należy się przy tym liczyć z mniejszą całkowitą powierzchnią ogniw, co przekłada się bezpośrednio na ograniczoną wydajność instalacji.
Montaż ogniw solarnych – skorzystaj z pomocy ekspertów
Najlepszą lokalizacją dla montażu paneli fotowoltaicznych pozostaje dach spadzisty. Wszelkie usługi związane z uruchomieniem instalacji warto powierzyć doświadczonym specjalistom. Unikniesz tym samym dotkliwych spadków wydajności i awarii wynikających z niewłaściwego procesu technologicznego. Odwiedź stronę https://www.termofol.pl/fotowoltaika-dla-domu/montaz-paneli-fotowoltaicznych/. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o komponentach i montażu fotowoltaiki dla firm i inwestorów prywatnych.
Zaskakujące, jak jedna lektura może tak bardzo zmienić perspektywę.