Rzeczowniki w języku angielskim. Co może sprawiać kłopoty w nauce?
2024-03-06Poznawanie nowych słów to nieodłączny element nauki języka. W przypadku angielskiego sprawa jest o tyle prosta, że rzeczowniki nie odmieniają się przez przypadki. Wystarczy więc zapamiętać jedną formę. Co jednak może okazać się kłopotliwe?
Podstawowe informacje dla początkujących o rzeczowniku
Rzeczownik to część mowy, od której bliższego poznania zawsze zaczyna się naukę języka angielskiego. Najpopularniejsze wyrazy otaczają nas w życiu codziennym. Night, water, love, home znajdziesz na kubkach czy koszulkach. Jeszcze zanim przystąpiłeś do nauki na poważnie, z pewnością zapoznałeś się nieświadomie z garścią rzeczowników.
Rzeczowniki (nouns) są konieczne przy budowaniu zdań. Nazywają przedmioty, osoby czy miejsca. Nie sprawiają wielu problemów przy stosowaniu, ponieważ nie wymagają odmiany przez przypadki ani nie mają rodzaju. Mogą pełnić funkcję podmiotu i dopełnienia, przy czym w obu przypadkach będą wyglądać tak samo. Powiesz: My dog moves fast („Mój pies porusza się szybko”), a także I see my dog („Widzę mojego psa”).
Oczywiście, występują też pewne utrudnienia w nauce. Istnieje wiele podziałów i zależności użycia tej części mowy. Należy wiedzieć, że występują m.in. rzeczowniki angielskie policzalne i niepoliczalne, złożone, zbiorowe czy odczasownikowe. Poniżej skupimy się na kilku przykładach.
Rzeczowniki angielskie policzalne i niepoliczalne – jak je odróżnić?
Angielskie rzeczowniki również dzielimy na policzalne i niepoliczalne. Kłopot w nauce może sprawić fakt, że nie zawsze ta zasada będzie zgodna z podziałem w języku polskim. Uncountable nouns nie jesteś w stanie policzyć, będą to wszelkie ciecze, gazy, pojęcia abstrakcyjne lub cechy. Jednak w tym gronie należy uwzględnić choćby advice, bread, information czy luggage.
Rzeczowniki angielskie policzalne i niepoliczalne różnią się także ze względu na użycie w zdaniu. Countable nouns łączą się z liczebnikami. W przypadku liczby pojedynczej postawisz przed nimi przedimek lub zaimek dzierżawczy. Natomiast przy l. mnogiej czasami użyjesz określeń ilości (np. some, any), które łączą się także z rzeczownikami niepoliczalnymi. Więcej przykładów poznasz, zapoznając się z materiałem tutaj: https://youtu.be/26CFdaAOUtc?si=2CpiANoiEWTA2jt6.
Co to są rzeczowniki złożone?
Rzeczowniki złożone są połączeniem kilku wyrazów. Najczęściej składają się po prostu z dwóch elementów. Co ważne, compound nouns to nie tylko zestawienia rzeczowników, ale także innych części mowy. Prostym przykładem może być słowo greenhouse, które łączy przymiotnik „zielony” z rzeczownikiem „dom”.
Natomiast problem w nauce może stanowić pisownia. Niektóre zestawienia wyrazów zapiszesz łącznie, jak powyższą „szklarnię”, oddzielnie (np. car keys) lub z myślnikiem (np. make-up).
Aby móc swobodnie wplatać poznane rzeczowniki w zdania, należy najpierw dowiedzieć się więcej o konkretnych zasadach użycia i istniejących wyjątkach od reguły. Warto ćwiczyć nie tylko zastosowanie przedimków i tworzenia liczby mnogiej rzeczowników, ale także rozróżnianie countable nouns i unountable nouns czy poprawną pisownię compound nouns.
Artykuł sponsorowany