Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

2024-01-26 2 przez admin

Pożycie małżeńskie nie zawsze układa się tak, jakby tego się oczekiwało. Wiele par, nawet z wieloletnim stażem, rozstaje się, często dość burzliwie. Dlatego rozwód należy do procesów, do których warto się stosownie przygotować. Jak? O tym możesz dowiedzieć się z tego artykułu. Przeczytaj go, nim podejmiesz ten ważny krok.

Przemyśl, czy aby na pewno tego chcesz

Założenie sprawy rozwodowej to często ostateczne rozwiązanie. Wynika to z faktu, że podczas takiego procesu na światło dzienne wyciągane są często bardzo intymne sprawy, jakie wielu wolałoby zachować dla siebie. Jednak nie tylko to stanowi przyczynę, czemu warto przemyśleć ten krok.

Nim więc np. zdecydujesz, która kancelaria adwokacka w Warszawie poprowadzi Twój proces, zastanów się, czy związku nie da się odbudować. Sąd również będzie zadawał podobne pytania – czy widzisz szansę na odnowienie więzi emocjonalnych, fizycznych i gospodarczych z dotychczasowym małżonkiem. Jeśli trwasz w przekonaniu, że to wykluczone, wówczas przystąp do kolejnego kroku.

Zbierz materiały dowodowe i zabezpiecz je odpowiednio

Dla wielu optymalnym wyjściem jest rozwód bez orzekania o winie. To jednak nie zawsze możliwe – ale i niekoniecznie uczciwe, tym bardziej, jeśli partner celowo krzywdził Cię lub nie starał się o to, by pielęgnować pożycie małżeńskie. Warto pamiętać – orzeczenie winy małżonka pozwala nie tylko uzyskać ulgę psychiczną i podbudować poczucie swojej wartości, ale i m.in. daje szereg praw, w tym m.in. do zawarcia nowego związku małżeńskiego czy powrotu do poprzedniego nazwiska.

W takich przypadkach warto zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy – wszelkie dokumenty, listy, maile, dowody zdrady (także w postaci np. zebranych przez prywatnego detektywa zdjęć czy nagrań). Innymi słowy – wszystko, co faktycznie dowodzi winy drugiej strony.

Co istotne – zabezpiecz to w odpowiedni sposób. W skrajnych przypadkach bowiem małżonek może próbować zniszczyć dowody. Schowaj je więc poza jego zasięgiem. Warto pomyśleć np. nad zdeponowaniem ich w skrytce bankowej.

Skorzystaj z pomocy psychologicznej

Nawet jeśli teraz myślisz, że świetnie się trzymasz – najpewniej zdarzy się moment, gdy emocje wezmą górę. Zazwyczaj w obliczu rozwodu uważa się, że najlepszego wsparcia udziela adwokat od rozwodów, ale warto pamiętać, że on ma zająć się przede wszystkim prowadzeniem sprawy. O pielęgnację Twoich emocji zaś powinien zadbać np. psychoterapeuta. Warto udać się na sesję lub dwie, tym bardziej w sytuacji, jeśli – przykładowo – sam związek był mocno obciążający psychicznie i obniżył Twoją samoocenę. Dobrze prowadzona terapia lub pojedyncze spotkania mogą pomóc właściwie nastawić się na trudy związane z postępowaniem i zmierzyć się ze słowami oraz wydarzeniami, jakie mogą nadejść.

Przygotuj pozew i wyślij go do odpowiedniego sądu

Przygotowując się według powyższego klucza, pozostaje wykonać ostatni krok. Sporządź więc odpowiedni pozew lub zleć to prawnikowi, którego chcesz wyznaczyć jako swojego pełnomocnika. Następnie pismo to trzeba złożyć do odpowiedniego sądu. To dopiero początek, ale mając pewne zaplecze, można przez ten proces łatwiej przejść.