Jakie potrawy świąteczne są najbardziej popularne w Polsce?

Jakie potrawy świąteczne są najbardziej popularne w Polsce?

2022-12-15 2 przez Jan Kowalski

Okres świąteczny to czas tradycji i bez względu na to, w jakim kraju się znajdujesz, jedzenie jest często centrum tych tradycji. Polska ma kilka unikalnych potraw, które są serwowane w okresie świątecznym, więc spójrzmy na najbardziej popularne  świąteczne potrawy z różnych regionów tego wschodnioeuropejskiego kraju.

Potrawy podawane podczas Wigilii

Najpopularniejszą potrawą serwowaną w Wigilię w Polsce jest barszcz czerwony, czyli zupa z czerwonych buraków. Powszechnie na Wigilię podaje się również pierogi z kapustą i grzybami. Danie to jest szczególnie popularne w zachodniej części Polski, gdzie uważa się, że przynosi szczęście. Inne popularne potrawy podczas tych świąt, w zależności od regionu to kutia (słodka kasza z ziaren pszenicy), piernik i makowiec.

świąteczne potrawy

Ryby jako potrawy świąteczne

We wschodniej Polsce na Wigilię często podaje się karpia, a także inne potrawy rybne.  Np:. śledź w sosie śmietanowym czy pieczony sandacz z plasterkami cytryny. Do pewnego czasu kościół katolicki utrzymywał, że w dzień wigilii obowiązuje post ilościowy i jakościowy, a mięso można zjeść dopiero po pasterce. Niedawno zostało to jednak zmienione,. Na stołach jednak coraz częściej pojawiają się więc potrawy mięsne, choć nie są one już tak tradycyjne.

Potrawy świąteczne

W Boże Narodzenie jednym z najpopularniejszych dań serwowanych w Polsce jest bigos, czyli gulasz z kapusty i mięsa wieprzowego lub wołowegoPotrawa ta wywodzi się z regionu kujawsko-pomorskiego, ale obecnie można ją spotkać w całym kraju.  Dużą popularnością cieszą się również pierogi ze śliwką – pierogi z powidłami. W południowej części Polski często spotyka się specjalne ciasta, takie jak szarlotka czy sernik.

Pyszne potrawy na Boże Narodzenie

Niezależnie od tego, czy lubisz pikantne smakołyki, czy słodkie przysmaki, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o tradycyjne polskie jedzenie w okresie świątecznym!  Teraz macie dodatkowy powód, aby zaplanować podróż do pięknej Polski – nie zapomnijcie tylko rozciągliwych spodni! Smacznego!