Leasing zwrotny nieruchomości – na czym polega?

Leasing zwrotny nieruchomości – na czym polega?

2023-12-20 2 przez admin

Jest to usługa niezwykle praktyczna dla biznesmenów, którzy chcą uzyskać kapitał do nowych inwestycji dzięki zgromadzonemu do tej pory majątkowi, ale jednocześnie bez pozbywania się go. Nie zachodzi konieczność sprzedawania (sensu stricto) wartościowych dóbr, by zdobyć środki. Transakcja oznacza co prawda przekazanie prawa własności, ale nie oznacza to utraty możliwości korzystania z przedmiotu umowy. Leasing zwrotny nieruchomości to doskonały sposób na to, by uwolnić aktywa zamrożone w środkach trwałych przedsiębiorstwa.

Jak działa leasing zwrotny nieruchomości?

Większość osób słysząc o usłudze leasingu, kojarzy go wyłącznie z formą atrakcyjnego pozyskania samochodu w zamian za spłacanie rat. Tymczasem takie finansowanie nie musi dotyczyć tylko ruchomości, co więcej nie zawsze oznacza branie dobra od firmy leasingowej. Istnieją przypadki, gdy to właśnie ona nabywa środek trwały, a następnie pobiera miesięczne zobowiązania od kontrahenta.

Dokładnie tak działa leasing zwrotny nieruchomości, który odwraca kolejność tradycyjnego procesu. W takiej sytuacji właściciel np. domu czy działki rolnej, który potrzebuje zdobyć pieniądze, odsprzedaje firmie leasingowej swoje dobro, zachowując możliwość korzystania z niego. Za ten przywilej zobowiązuje się do spłacania miesięcznych rat, które pokrywają wartość środka trwałego oraz uwzględniają odsetki umowne. W ten sposób jedna ze stron nabywa prawo własności atrakcyjnego budynku, a druga zachowuje możliwość korzystania z niego i otrzymuje potrzebne pieniądze.

Co z nieruchomością po upłynięciu terminu umowy?

To, co stanie się z nieruchomością, będzie zależało od tego, jaki rodzaj leasingu zostanie wybrany. Opcje są dwie: operacyjny i finansowy. W tym pierwszym istnieje możliwość wykupienia domu, magazynu czy działki, podczas gdy w tym drugim nabycie środka jest konieczne. To, która wersja jest korzystniejsza, zależy od wielu czynników. Oszacowanie tego wymaga dużej wiedzy. Dlatego warto skorzystać z porad specjalistów. Pracownicy ze Smartvest proponują kompleksowe doradztwo, podpowiadają, jakie warunki umowy będą najlepsze dla klienta.

Masz wiele możliwości! Pozyskaj środki i rozwijaj swój biznes!

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że chwilowe kłopoty z płynnością finansową nie muszą oznaczać końca jego działalności. Na rynku działają instytucje, które pomogą uzyskać kapitał. Istnieje wiele wyjść awaryjnych z takich sytuacji jak: zadłużenie, brak wpływów za faktury od kontrahentów czy innych problemów. Nie trać nadziei, skonsultuj się z fachowcami.