Pełny zestaw monitoringu — jakie elementy powinien zawierać?

Pełny zestaw monitoringu — jakie elementy powinien zawierać?

2023-06-27 1 przez admin

System monitorowania składa się z wielu elementów. To oczywiście rodzi pewne problemy podczas kompletowania zestawu. Dobrze więc wiedzieć, co powinno się posiadać, jeśli chcemy stworzyć funkcjonalny oraz skuteczny dozór wizyjny. Przeczytaj nasz artykuł, aby nie pominąć żadnego szczegółu.

1. Kamery

To podstawa każdego systemu monitoringu. W zestawie po prostu musi znaleźć się przynajmniej jedna kamera. Najczęściej jednak zestawy mają na wyposażeniu 2, 3, 4, a nawet 8 i więcej urządzeń. Wszystko zależy od potrzeb. Przyjmuje się, że do podstawowej ochrony domu jednorodzinnego wystarczą już dwa przyrządy – pierwszy przed wejściem do budynku, a drugi z tyłu.

Warto pamiętać, że zestaw monitoringu może się składać z kamer cyfrowych (IP) lub analogowych (CVI). Wybór zależy przede wszystkim od tego, jakiego potrzebujemy zasięgu (100 m lub 500 m z przewagą dla analogów) oraz rozdzielczości (Full HD lub 4K z przewagą dla technologii cyfrowej).

2. Rejestrator

Sama kamera przechwytuje obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym, ale nie ma możliwości jego przechowywania. Do tego potrzebny jest rejestrator. I to nie dowolny, tylko dostosowany do posiadanych urządzeń nagrywających. Tak więc do kamer cyfrowych potrzeba rejestratora IP, a do analogowych – CVI. Na rynku znajdują się też modele hybrydowe, do których podłącza się sprzęt w obu technologiach.

Warto pamiętać o ograniczeniach. Rejestratory mogą obsłużyć np. do 4 kamer analogowych i 2 cyfrowych. Do dobrych praktyk zalicza się zakup zestawu, który pozwoli sterować przynajmniej jednym urządzeniem więcej – na wypadek przyszłej rozbudowy systemu.

Zapisane przez rejestrator nagrania można potem przeglądać na komputerze lub poprzez aplikację na smartfonie.

3. Dysk twardy

To właśnie na niego trafia obraz z rejestratora. Co prawda niektóre sprzęty oferują bezpośrednie połączenie z chmurą, jednak dyski twarde wciąż pozostają pewniejszym rozwiązaniem. Przerwy w dostawie internetu nie zdarzają się często, ale potrafią zniszczyć sporą część nagrania. Przyjmuje się, że komplet monitoringu powinien posiadać dysk o pojemności przynajmniej 1 TB.

4. Kabel

Jak łatwo się domyślić, jest on potrzebny do połączenia kamery z rejestratorem. Zazwyczaj wystarczy przewód o długości 50-100 metrów. Dobrze, jeżeli jest to tzw. przewód skrętka, czyli konstrukcja składająca się z co najmniej dwóch żył skręconych wzdłuż osi. W ten sposób zapewnia się redukcję zakłóceń.

5. Akcesoria

W niektórych zestawach można znaleźć różnego rodzaju dodatki. Nie są one niezbędne, ale zawsze stanowią pewną wartość. Producenci dodają takie akcesoria jak czujniki ruchu (kompatybilne z resztą systemu) czy naklejki z napisem „Obiekt monitorowany”.

Gdzie kupić pełny zestaw kamer PoE?

Komplety urządzeń rejestrujących obraz wraz z akcesoriami można przejrzeć w asortymencie marki Noxel. Znajdziesz tam zestaw kamer PoE pochodzący od uznanych producentów jak np. HikVision i Dauha. Zadzwoń lub napisz maila do sklepu, aby otrzymać profesjonalną pomoc przy wyborze modelu, który najlepiej spełni oczekiwania.