Profilometr- czym jest, jak działa i kiedy warto go stosować?

Profilometr- czym jest, jak działa i kiedy warto go stosować?

2023-07-12 2 przez admin

Profilometr to nowoczesne urządzenie pomiarowe wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Służy przede wszystkim do pomiaru chropowatości powierzchni. Z tego względu wyróżnia się urządzenia stykowe i bezstykowe, czyli optyczne, które charakteryzują się niezwykle zaawansowaną technologią pomiaru.

Co warto wiedzieć na temat działania urządzeń do pomiaru chropowatości?

Tego rodzaju urządzenia są nazywane również chropowatościomierzami, gdyż służą głównie do badania szczegółów struktury danej powierzchni i sprawdzania występujących nierówności. Na tej podstawie wykonywane jest obrazowanie topografii powierzchni, które pozwala uzyskać dane na temat wymiarów krytycznych, takich jak krzywizna i płaskość.

Dzięki dokładnemu badaniu parametrów struktury powierzchni można uzyskać dane również na temat jej użyteczności, co jest kluczowe zarówno na poszczególnych etapach produkcji i przygotowania produktu, jak i w trakcie testowania końcowego.

Profilometr stykowy to urządzenie kontaktowe, które umożliwia pomiar w trzech wymiarach. Działa na zasadzie stykania się elementu roboczego bezpośrednio z powierzchnią, dlatego jest lepszy w dokonywaniu pomiarów na małych pionowych strukturach. Jednak pomiar stykowy nie będzie odpowiedni dla powierzchni miękkich i podatnych na uszkodzenia, gdyż fizyczny kontakt z elementem pomiarowym może przyczynić się do naruszenia struktury.

Z kolei profilometr optyczny  wykonuje pomiar metodą bezstykową, a zamiast badania fizycznego wykorzystuje technologię świetlną i umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu, bez naruszania mierzonej powierzchni.

Profilometr

Profilometry optyczne — nowoczesne urządzenia do pomiaru chropowatości i konturu

Urządzenia do pomiaru parametrów powierzchni powinny być dobierane na podstawie indywidualnych wymagań i potrzeb procesu produkcji. Na rynku dostępne są zarówno przyrządy przenośne do pomiaru w dowolnych warunkach, jak i urządzenia stacjonarne, z których można korzystać w laboratorium. Mobilny profilometr to niezwykle przydatne narzędzie, dzięki któremu możesz dokonać szybkiego pomiaru ręcznego, niezależnie od okoliczności. 

Dodatkowo do każdego urządzenia możesz dobrać dowolne akcesoria, w postaci specjalnych końcówek czy narzędzi mocujących, które pozwolą dostosować urządzenie do indywidualnych wymagań. W ofercie sklepu na-technology.pl znajdziesz zarówno profilometry optyczne do pomiaru konturu, jak i urządzenia do badania konturu i chropowatości.

Dzięki nowoczesnej technologii oprogramowania, sterowanie przyrządami jest bardzo intuicyjne i proste do przyswojenia dla osób początkujących. Co więcej, urządzenie można podpiąć do komputera PC, co umożliwia szybki dostęp do analizy i eksportu danych do ogólnodostępnych programów oraz do analizy statystycznej.

Jeśli poszukujesz nowoczesnej technologii pomiarowej dla działalności przemysłowej, sprawdź aktualną ofertę profilometrów optycznych, które umożliwią dokonywanie szczegółowej analizy powierzchni na każdym etapie produkcji.