Bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw. Jaką najlepiej wybrać?

Bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw. Jaką najlepiej wybrać?

2022-09-20 2 przez Justyna Marciniak

Nawierzchnia pod plac zabaw mają za zadanie amortyzować upadki dzieci, aby ochronić je przed niebezpiecznymi urazami, zwłaszcza w obrębie głowy. Do określania poziomu amortyzacji, jaki zapewnia dany rodzaj nawierzchni bezpiecznej, służy tzw. kryterium urazu głowy HIC (Head Injury Criterion).

Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw – wymagania i atesty

Przepisy wskazują, że bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw jest wymagana wtedy, kiedy mają się na nim znaleźć urządzenia zabawowe o wysokości przekraczającej 100 cm. Jeśli chodzi o wymogi bezpieczeństwa, jakie musi spełniać bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw, to są one dość wyśrubowane. Określa je norma PN-EN 1177 dotycząca amortyzacji podłoża bezpośrednio pod urządzeniami zabawowymi i w odpowiedniej odległości od nich.

 

Bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw – rodzaje

Bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw występuje pod wieloma postaciami, zwykle są to różne warianty podłoży gumowych. Do najchętniej wybieranych należą maty przerostowe, płytki gumowe oraz nawierzchnie wylewane.

Nawierzchnia z płytek gumowych

Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetyce nawierzchni bezpiecznych, place zabaw, na których ułożono płytki gumowe, należą do najpiękniejszych. Za ich pomocą można wykreować naprawdę fantastyczną i oryginalną przestrzeń rekreacyjną. Kolorów i wzorów, w jakich występuje ten rodzaj bezpiecznej nawierzchni, są setki. Jeśli chodzi o formy, oprócz standardowych kwadratów i prostokątów, często spotykane są płytki w kształcie puzzli.

Płytki gumowe to bardzo łatwa w montażu bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw. Nietrudno ją też utrzymać w czystości, a zapewnia naprawdę wysoki poziom amortyzacji. Nic dziwnego, że jest tak popularnym wyborem na place zabaw i inne miejsca rekreacji, takie jak boiska, siłownie zewnętrzne czy prywatne tarasy.

Nawierzchnia wylewana

Bezpieczne nawierzchnie wylewane z granulatu gumowego to idealny wybór dla kreatywnych. Za pomocą płynnego tworzywa da się stworzyć praktycznie każdy wzór. To właśnie w ten sposób powstają bajeczne podłoża, po których biegają jednorożce albo latają kosmiczne spodki. Ten rodzaj nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw sam w sobie może być atrakcją – z granulatu da się namalować całe plansze do gier i inne strefy zabawy.

Podobnie jak płytki gumowe, wylewana nawierzchnia bezpieczna na placu zabaw doskonale amortyzuje upadki i zapobiega poślizgom. Nie absorbuje też wilgoci i cechuje się wysokim stopniem tłumienia dźwięków.

nawierzchnia pod plac zabaw

Nawierzchnia z mat przerostowych

Mata przerostowa to bezpieczna nawierzchnia pod plac zabaw w postaci gumowej siatki, przez którą swobodnie może przerastać znajdująca się pod spodem darń (stąd właśnie nazwa). Wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami antypoślizgowymi i nie chłonie wilgoci, dzięki czemu jest bardzo przyjazna dla użytkowników, którzy lubią być w ciągłym ruchu.

Ta nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw jest jednak ceniona przede wszystkim ze względu na bardzo naturalny wygląd. Da się ją tak wkomponować w naturalne podłoże, że stanie się praktycznie niewidoczna, ale nadal będzie spełniała swoje funkcje.

 

Czym kierować się przy wyborze nawierzchni bezpiecznej?

Na pewno należy zwrócić uwagę na wysokość swobodnego upadku, określoną w specyfikacji technicznej każdego z urządzeń na plac zabaw. Grubość bezpiecznej nawierzchni jest bowiem uzależniona od tej wartości i wzrasta wraz z nią. Wybierając nawierzchnię bezpieczną na plac zabaw, trzeba zwrócić uwagę, czy posiada ona atest potwierdzający jej zgodność z normą PN-EN 1177.

Równie ważnym aspektem jest estetyka i funkcjonalność nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw. Warto wybrać taką, która jest łatwa do utrzymania w czystości, czyli najlepiej jakiś wariant podłoża wykonanego z gumy. Zawsze też należy dobierać nawierzchnie bezpieczne tak, aby tworzyły spójną całość kolorystyczną z urządzeniami zabawowymi i pasowały do ogólnej stylistyki danego miejsca. Nawierzchnia bezpieczna placu zabaw nie może też być toksyczna ani nie powinna wydzielać pyłów, aby nie stwarzać żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci.

Podsumowanie

Trudno nie docenić roli, jaką odgrywa nawierzchnia bezpieczna – plac zabaw bez niej to nie będzie bezpieczny plac zabaw! A przecież dobra rozrywka nie może stwarzać dla dzieci żadnego zagrożenia. Co więcej, każda przestrzeń rekreacyjna w przestrzeni publicznej musi odpowiadać surowym wymogom dotyczącym bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie ich jest łamaniem przepisów prawa, dlatego przy doborze bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw warto skonsultować się ze specjalistami pracującymi dla godnych zaufania producentów.