Co to jest pompa traktorowa i jakie ma zastosowanie?

Co to jest pompa traktorowa i jakie ma zastosowanie?

2023-01-26 1 przez admin

 Różnego rodzaju pompy wodne to bardzo praktyczne i wielofunkcyjne urządzenia często wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych, rolnictwie, hodowlach czy przemyśle. Ich głównym zadaniem jest przesyłanie wody w wybrane miejsce oraz osuszanie i odwadnianie zalanych nią terenów np. na skutek powodzi. Wśród wielu dostępnych na rynku pomp, bardzo istotną kategorię stanowią trwałe i wydajne pompy traktorowe.

Jak działa pompa traktorowa?

Przy wyborze pompy ważne jest, aby upewnić się, że będzie ona odpowiednio dopasowana do celu jej użytkowania i warunków panujących w miejscu jej pracy. Ważnym czynnikiem, jest również dostępność sieci elektrycznej, gdyż jeśli jest ona obecna, dobrym wyborem może okazać się pompa elektryczna, w przeciwnym przypadku trzeba zdecydować się na urządzenie innego typu.  Doskonałym pomysłem będą właśnie pompy traktorowe, gdyż ich konstrukcja i zasada działania pozwala na wykorzystanie urządzeń w miejscach pozbawionych możliwości podłączenia do prądu. Dzieje się tak dlatego, że pompa traktorowa nie posiada własnego silnika, a podstawą jej działania jest silnik ciągnika napędzający wałek obrotu mocy (WOM). Niezbędnym elementem tego rodzaju pompy jest wytrzymała metalowa rama umożliwiająca prawidłowe umocowanie i podłączenie urządzenia do współpracującego z nim ciągnika. Trwałe materiały zastosowane do produkcji pompy zapewnią jej skuteczne i bezproblemowe działanie w różnych warunkach. Materiały są odporne na korozję, co zapewnia skuteczną i bezpieczną pracę.

Gdzie wykorzystuje się pompy traktorowe?

Pompy traktorowe to bardzo praktyczne oraz wielofunkcyjne urządzenia wykorzystywane głównie w rolnictwie, sadownictwie oraz w hodowlach zwierząt gospodarskich. Najczęściej służą do nawadniania różnego rodzaju upraw oraz odwadniania terenów, które np. na skutek długotrwałych opadów znalazły się pod wodą. Pompa traktorowa ze względu na łatwość jej przetransportowania i możliwość uruchomienia w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej doskonałe nadaje się do czerpania wody z własnego stawu czy jeziora i nawadniania różnego rodzaju upraw bądź dostarczania wody do zabudowań gospodarskich. Jej zaletą jest bardzo duża wydajność oraz zdolność do tłoczenia wody na wysokość kilkudziesięciu metrów w pionie i kilkuset metrów w poziomie, co umożliwia wygodne nawadnianie nawet bardzo dużych areałów. Bardzo ważną cechą pomp traktorowych jest też fakt, że można ich używać do przepompowywania nie tylko wody czystej, ale również brudnej w tym szamba czy gnojowicy (dlatego można ją wykorzystywać do prac w oborach oraz nawożenia upraw). Tego rodzaju pompy są urządzeniami o bardzo wysokich parametrach wytrzymałościowych, zapewniających prawidłowe działanie oraz bardzo długą żywotność. Ich mobilność, wydajność oraz wszechstronne możliwości zastosowania powodują, że pompy traktorowe są niezwykle przydatnym oraz praktycznym elementem wyposażenia gospodarstw rolnych znacznie usprawniającym pracę i pomagającym w sytuacjach kryzysowych takich, jak np. usuwanie skutków powodzi.