Meble dębowe – czym się charakteryzują?

Meble dębowe – czym się charakteryzują?

2023-02-03 1 przez admin

Meble z naturalnego drewna wspaniale ocieplają wnętrza i odznaczają się trwałością oraz możliwością przeprowadzenia po latach renowacji. Nie inaczej jest z modelami wykonanymi z drewna dębowego. Chociaż są droższe niż modele z innych gatunków drewna czy płyt meblowych, stanowią zdecydowanie dobrą inwestycję. Sprawdź, dlaczego!

Ponadczasowy i luksusowy wygląd

Meble z drewna dębu, takie jak szafa dębowa czy stół z dębiny, zachwycają swoim wyglądem. Efekt ten zawdzięczają ciekawemu rysunkowi usłojenia tego drewna liściastego. Oko przyciąga także naturalna barwa dębu, która wydaje się zdecydowanie bardziej szlachetna od zwykłej sośniny czy buku. Dodatkowo drewno dębowe, a więc również wykonane z niego meble, bardzo dobrze reagują na barwienie, np. poprzez woskowanie, olejowanie czy bejcowanie. Metody te pozwalają na zmianę koloru drewna przy jednoczesnym widocznym nadal usłojeniu. Dąb od wieków uważany jest także za drewno luksusowe – jest droższe, ale też zdecydowanie trwalsze i bardziej eleganckie w wyglądzie od innych gatunków rodzimych drzew liściastych czy iglastych.Meble dębowe

Trwałość i wytrzymałość

Drewno dębowe słynie z wytrzymałości. Z czego ona wynika?  Jest ono ciężkie, zbite i twarde, a przez to niezbyt podatne na kurczenie czy wypaczanie się. Odznacza się także doskonałymi właściwościami technicznymi, m.in. łatwością obróbki, za co cenione jest w stolarstwie. Meble wykonane z dębu, np. witryny, krzesła, stoły czy szafy dębowe, przechowywane we właściwych warunkach temperatury i wilgotności będą więc służyć przez długie dziesięciolecia, a nawet dłużej. Elementy wyposażenia wnętrz wykonane z dębiny, a jednocześnie narażone na duże obciążenia, np. szafa dębowa czy biblioteka z drewna dębowe, po latach nadal będą prezentować ten sam kształt – bez wypaczonych półek czy drzwiczek.

Ponadstandardowa odporność

Meble dębowe są także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno wypatrzyć na nich m.in. rysy i wgniecenia. Dodatkowo niezwykle trudno złamać elementy z dębiny, które odznaczają się dużą nośnością i wytrzymałością. Bez obaw możesz więc wybierać meble dębowe z cienkimi nóżkami, np. krzesła czy stół. Dębowe meble sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach często używanych, np. przedpokoju, kuchni, salonie. Warto z dębiny wybierać także elementy często eksploatowane, takie jak szafa dębowa czy stół. Niestraszne są im uderzenia, kopnięcia, zarysowania oraz duże obciążenia. Nie prowadzą one do odkształceń czy wypaczeń. Raz wyprodukowane meble dębowe przez długi czas zachowują swoją pierwotną formę.

Łatwość pielęgnacji

Wśród zalet mebli dębowych wymienić trzeba także łatwość ich pielęgnacji. Jeśli zdecydujesz się na modele od renomowanego producenta z dużym doświadczeniem w obróbce drewna dębowego, czyszczenie ich będzie tzw. czystą przyjemnością. Odpowiednio zabezpieczone drewno dębowe wystarczy przecierać z kurzu niemal suchą, delikatnie zwilżoną ściereczką. Następnie należy wypolerować drewno do sucha i… gotowe.