Piękna i zdrowa skóra bez kompromisów – naturalne kosmetyki z filtrem SPF dla kobiet
2023-10-03Nie ma nic przyjemniejszego niż pierwsze promienie letniego słońca muskające skórę zmęczoną zimą? Zanim wystawisz twarz na wczesnoletnie słońce, zadbaj o właściwą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Zobacz, jak wybrać najlepszy krem z filtrem SPF.
Naturalne kosmetyki z filtrem SPF dla kobiet
- Kosmetyki SPF chemiczne i mineralne
- Naturalny krem SPF na wakacyjny wyjazd
- Kremy SPF do twarzy
Kosmetyki SPF chemiczne i mineralne – czym się od siebie różnią?
Głównym składnikiem kremów SPF są filtry ochronne, a te najczęściej występują w dwóch wariantach: chemicznym i mineralnym. Który z nich wybrać?
Filtr mineralny tworzy na skórze powłokę odbijającą promieniowanie UVB i UVA (w nieco mniejszym stopniu). Jego największym atutem jest to, że działa niemal natychmiast od aplikacji, więc nie trzeba czekać z ekspozycją na słońce. Z praktycznego punktu widzenia istotne jest też to, że kremy z filtrem mineralnym mogą zostawiać białe smugi na skórze. W tej roli najczęściej spotkasz się z takimi składnikami, jak ditlenek tytanu czy tlenek cynku. Działają powierzchniowo, są więc mniej drażniące i polecane dla osób ze skłonnościami do alergii.
Filtr chemiczny wnika w głąb skóry, gdzie pochłania promieniowanie UVA i UVB, a następnie przekształca je w ciepło. Kosmetyki na ich bazie odznaczają się lekką konsystencją, która ułatwia aplikację. Nie pozostawiają też białych śladów, które mogłyby brudzić ubrania. Najczęściej stosuje się tutaj oktokrylen, trisiloksan drometrizolu, oksybenzon i awobenzon.
Obecnie najczęściej spotykaną opcją są kremy SPF z filtrami mieszanymi, które łączą właściwości obydwu grup. Dzięki temu działają skutecznie i są bezpieczne dla skóry.
Jak wybrać naturalny krem SPF na wakacyjny wyjazd?
Wybierając krem SPF, warto wziąć pod uwagę więcej czynników niż tylko rodzaj filtra. Na uwagę zasługują, chociażby:
- SPF – wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Im wyższa ta wartość, tym lepiej,
- PA – wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA. Tu również warto wybrać możliwie najwyższą wartość,
- PPD – współczynnik zmniejszenia dawki promieniowania UVA docierającej do skóry. Jeśli wynosi 2, będzie to dwukrotnie mniejsza dawka.
Kremy SPF do twarzy – jak dbać o cerę?
W Twojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie ma miejsca na aplikację kosmetyków SPF? Czas to zmienić i to jak najszybciej! Dlaczego? Jest to istotne z co najmniej dwóch powodów.
Po pierwsze, w długiej perspektywie promieniowanie UV może prowadzić do różnych nowotworów skóry, w tym do najgroźniejszego z nich – czerniaka. Chociaż najczęściej przypisuję się winę solariom i nadmiernemu opalaniu, to jednak chorobę może wywołać nawet niestosowanie filtra podczas codziennych spacerów po mieście. Wszystko zależy od podatności konkretnego organizmu.
Z drugiej strony, promieniowanie UV przyczynia się też do przyspieszenia naturalnego procesu starzenia się skóry. Promieniowanie UVA i UVB aktywuje znajdujące się w skórze metaloproteinazy, które mogą zaburzać proces jej regeneracji i niszczyć kolagen odpowiadający za jędrność. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę – fotostarzenie (photoaging). Jeśli chcesz zatrzymać wskazówki zegara na dłużej, uzupełnij swoją pielęgnacyjną rutynę anti-aging o kosmetyki SPF.
Najwięcej promieniowania UVA i UVB dociera do powierzchni Ziemi latem w godzinach południowych. Z tego powodu panuje przekonanie, że tylko wtedy należy stosować ochronę przeciwsłoneczną. W rzeczywistości niekorzystne promieniowanie jest obecne przez cały rok i nawet wtedy, gdy jest stosunkowo mało intensywne, może Ci zaszkodzić. Czy wiesz, że nawet kapelusz przeciwsłoneczny czy parasol nie chroni przed nim całkowicie, lecz jedynie w 40–50%?* Pamiętaj o tym, żeby stosować kremy z filtrem SPF przez cały rok, aby zapewnić swojej skórze optymalne bezpieczeństwo.
Niezależnie od tego gdzie jesteście i co robicie – przeczytajcie.