Od czego zacząć poszukiwania nowej pracy oraz na jakich stanowiskach jest największe zapotrzebowanie na specjalistów?

Od czego zacząć poszukiwania nowej pracy oraz na jakich stanowiskach jest największe zapotrzebowanie na specjalistów?

2023-10-04 1 przez admin

Chcesz zmienić pracę na lepszą? Ambicje zawodowe i finansowe to nic złego. Żeby jednak nie wpaść jak przysłowiowa śliwka w kompot, warto dobrze zaplanować ścieżkę kariery na najbliższe lata. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę przy zmianie pracodawcy.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

Osoby, które już mają zatrudnienie i szukają nowego stanowiska, mogą czuć się wygrane. Nie ciąży na nich presja finansowa zmuszająca do zatrudnienia na stanowisku poniżej oczekiwań i możliwości. Oni mogą przebierać w ofertach niczym w ulęgałkach, cierpliwie czekając na taką, która będzie pod każdym względem atrakcyjna.

Chcesz zmienić pracę? Zastanów się, co chciałbyś robić i ile zarobić. Oceń realnie swoje możliwości i atuty – być może do realizacji planów będzie potrzebny dodatkowy kurs albo szkolenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://czestochowskie24.pl/czestochowa/jak-znalezc-wymarzona-prace-w-czestochowie-poradnik-dla-poszukujacych-zatrudnienia/.

poszukiwania nowej pracy

Kogo szukają pracodawcy?

Na początek dobra wiadomość. Lista zawodów, w których łatwo znaleźć zatrudnienie, jest na tyle długa, że nikt nie powinien mieć problemu (nadal mamy niskie bezrobocie) ze zmianą miejsca pracy.

Nową pracę bez trudu znajdą księgowi (https://www.radioplonsk.pl/artykul/6231,praca-w-ksiegowosci-w-duzej-korporacji-czy-warto-postawic-na-taka-sciezke-kariery-w-warszawie), lekarze, psycholodzy, kierowcy samochodów ciężarowych, przedstawiciele branży IT, opiekunowie osób starszych (próg wejścia do zawodu jest stosunkowo niski, czasem wystarczy głęboka empatia), masażyści i fizjoterapeuci. Cały czas jest duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, w szczególności dekarzy, cieśli i blacharzy. Na brak ofert nie narzekają elektrycy i elektromonterzy.

Ile można zarobić na nowym stanowisku?

Zasada powinna być jedna: w nowej pracy zarobki powinny być wyższe niż w poprzedniej. Daje to dużą motywację i zachęca do starań. Od tej zasady jest wyjątek: jeśli wiemy, że nowy pracodawca jest w stanie zaoferować większy rozwój i rysuje atrakcyjniejszą ścieżkę kariery, warto czasowo zdecydować się na obniżenie wymagań finansowych.

Najwięcej można zarobić w branży IT, szczególnie jako programista lub administrator bazy danych lub systemu. Duże pieniądze czekają też na wszelkiej maści finansistów, doradców kredytowych, księgowych i audytorów.

Na zarobki nie narzekają kierowcy samochodów ciężarowych, budowlańcy i magazynierzy (https://wroclife.pl/artykul/2794/praca-jako-magazynier-we-wroclawiu-zarobki-perspektywy-i-najwieksi-pracodawcy).

Najmniej zarabia się w gastronomii, przy pracach porządkowych i przy produkcji.