Od kiedy można podawać dziecku kaszkę?
2023-01-26Rozszerzanie diety dziecka powinno następować w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. Wprowadzanie nowych posiłków do diety powinno być jednak wyważone i skonsultowane z lekarzem. Warto zwrócić uwagę na produkty specjalnie przeznaczone dla najmłodszych, które pomogą bezproblemowo i delikatnie wprowadzić nowe elementy do niemowlęcego menu.
Nie za wcześnie, nie za późno
Najlepszym pierwszym posiłkiem po mleku matki lub modyfikowanym będą kaszki dla dzieci. Starannie dobrane składniki zawierają witaminy i minerały potrzebne na danym etapie rozwoju. Należy zwrócić uwagę na wiek, w jakim powinniśmy podawać daną kaszkę. Najwcześniejsze posiłki tego typu możemy zacząć podawać już od czwartego miesiąca życia, jeśli dziecko było karmione mlekiem modyfikowanym. Mogą to być na przykład kaszki mleczne dla dzieci firmy Bobovita. Jeśli jednak nasz maluszek jest karmiony tylko mlekiem matki, należy odłożyć rozszerzanie jego diety do szóstego miesiąca życia, gdyż naturalne karmienie zapewnia mu więcej składników odżywczych i substancji wspomagających prawidłowy rozwój niż mleko modyfikowane.
Trzymaj się zaleceń
Dostosowanie odpowiedniej kaszki do wieku dziecka nie jest trudne, ze względu na konkretne oznaczenia na tego typu produktach. Jeśli na przykład na opakowaniu jest informacja, że kaszka jest dla dzieci po szóstym miesiącu życia, można ją podawać dziecku, które ukończy pełne sześć miesięcy. Rozwój dziecka zachodzi dynamicznie, ale w określonym czasie, dlatego należy trzymać się tego typu oznaczeń i zaleceń lekarza, ponieważ skład danej kaszki jest dokładnie dopasowany do potrzeb żywieniowych dzieci w danym wieku, by kaszka stanowiła pełnowartościowy i nieszkodliwy posiłek.
Próbuj i obserwuj
Układ pokarmowy dziecka należy oswajać z nowymi produktami ostrożnie, dlatego warto przed podawaniem kaszek zacząć od kleików, które są delikatniejsze i rzadsze, przez co są podobniejsze w smaku i konsystencji do mleka, do którego maluszek jest już przyzwyczajony. Dobrze jest też zwracać uwagę na skład danej kaszki, którą podajemy, by móc obserwować reakcję organizmu na dany produkt. Warto zacząć od jednoskładnikowych kaszek, które pozwolą na wykrycie ewentualnych alergenów, na które może być uczulone dziecko. Mogą wystąpić na przykład przeciwskazania w kierunku glutenu lub laktozy, w związku z czym, po konsultacji lekarskiej, będzie należało wybierać kaszki bezglutenowe lub bezmleczne.
Odpowiednie kaszki dla dzieci
Kaszki dla dzieci to świetne rozszerzenie ich diety i wprowadzenie nowych produktów bogatych w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Należy trzymać się oznaczeń na opakowaniach, jak i zaleceń lekarzy. Ważna jest obserwacja reakcji organizmu dziecka na daną kaszkę, by mieć pewność, że dany posiłek jest odpowiedni i wartościowy dla maluszka. Nie należy podawać kaszek przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Jeśli dziecko było karmione mlekiem modyfikowanym można zacząć wcześniej. Ważne jest też wybieranie odpowiednich kaszek zaufanych producentów. Duży wybór znajdziemy na stronie apteczkadziecka.pl.
Czasami internet zaskakuje. Jak w przypadku tego artykułu – absolutnie warto.